Lezení v Maroku - údolí Caiat

Cafe Rueda
Údolí Caiat se nachází na severu Maroka - je vhloubené mezi pohoří Rif (vrcholy cca 2.000 m. n. m.) a Abdulovu hospodu Cafe Rueda. Jedná se o vápencové skály až 400m vysoké. S lezením se zde začalo nejspíš někdy na začátku třetího tisíciletí, a to zásluhou českých a slovenských lezců.

kdy: 12. 9. - 28. 9. 2011
kde: Maroko
Fotogalerie (nelezecká): Maroko 2011

O autorovi:

"Jsem tvůrce tohoto webu, vandrák, skalkař, pankáč, frontman kapely Ty Zmrde!, příležitostný fotograf, ajťák, učitel, příznivec severské přírody a milovník ptactva."

-- Přemek


Notně k tomu přispěl i místní svéráz moravského typu Abdul, který lezcům poskytuje levné ubytování a vůbec zázemí ve svém penzionku.

Lezecké příležitosti údolí Caiat jsou zmapovány v hand-made lezeckých průvodcích (československé sektory lze najít v průvodci na konci tohodle článku), kde lze nalézt kolem 20ti sektorů. Leze se tu jak na 15ti metrových skalkách, tak ve 400 metrových stěnách.

Mé a Barbušiny zkušenosti z 6ti denního pobytu u Abdula zahrnují lezení sportovních cest (do 30m) v sektorech Cafe Rueda, Ratas, Pinchos a Triangel. Obecně lze říct, že se leze buď po (velmi) ostrém šedém vápně v plotnách, nebo po načervenalém vápně s množstvím spár, krápníků a vhloubení všech náklonů a převislostí.

Lezců je zde po málu, jištění je ve výše uvedených sektorech více než luxusní (nýty po 2-3 metrech), s občasným překvapením (např. chybějící plakety slaňovacích nýtů - občas to prý kradou maročtí lezci z jiných oblastí, z důvodu nedostatku tohoto materiálu - jak nám Abdul vysvětlil - "Mafia, you know?").

Ještě k poloze Abdulovy hospody Cafe Rueda - ta leží přímo na křižovatce, v malé dědině neznámého jména (viz. mapa výše). Můžete zde nalézt obchod s potravinami (přímo naproti Cafe Rueda) a dokonce i obchod se smíšeným zbožím (mají i veledůležité štípátko na nehty). Když něco chcete a obchod (jsou to spíš takové garáže) je zavřený, stačí zabušit a někdo kompetentní prodejem se obyčejně vyskytne. V dědině je ještě jedna hospoda, jedno luxusnější ubytovací zařízení a jeden skoro-dostavěný, na pohled luxusní hotel.

Ubytování u Abdula je sic nad marockým standardem, však prosté a velmi levné (alespoň pro lezce a Čechy/Slováky) a celý penzion má nezapomenutelnou a přátelskou atmosféru. Pouze společná koupelna se záchodem by zasloužila alespoň vytřít:) Voda je trochu problém (jako v celém Maroku) - standardně se kohoutkovka pít nedá, tak i v Caiatu je nutné chodit pro pitnou k prameni (je v dědině vedle hospody u silnice směr sektor Ratas).

Sektor Cafe Rueda

Nejedná se o nijak významný sektor - jediná pozitivní věc je, že se nachází pouze asi 700m od Abdulovy hospody. Je tam pár cest po velmi ostré, lezečky rychle žeroucí skále. Strávili jsme tam s Bárou půl dne. Ona hledala slanňák, zatímco já jsem co 15 minut odbíhal za přilehlé skalisko konat potřebu. Myslím, že slaňák tam v dohledné době nikdo nepřidá a moje pozůstatky též nějaký čas vydrží. Z obou dvou důvodů tento sektor nedoporučuji.

Sektor Ratas

Od hospody je vzdálen asi 2 km po prašné cestě směr vesnice Akchour (stopujte, maročani berou, i když občas za menší peníz). Po pravé straně, přímo u silnice se klene výrazná, asi 25m vysoká skála. Tenhle sektor doporučuji na rozlez - je zde pár hezkých cest kolem 6b a pro začátečníky i 2 čtyřky (když celou skálu obejdete, najdete je). Skála je tu nádherně kompaktní a přišla mi méně řezavá, než v ostatních sektorech.

Sektor Pinchos

Nachází se též asi 2km od hospody, akorát že po hlavní silnici vedoucí s kopce. Dělí se na 3 skalní podsektůrky - A, B a C a nejvyšší cesty tu mají kolem 20ti metrů. Pinchos byl jediným sektorem, kde jsme potkali další lezce - asi kvůli přístupnosti, jelikož je přímo u "hlavní" silnice vedoucí k přímořskému městečku Oued Laou. V podsektoru A si rozhodně nenechte ujít moc hezkou cestičku Kamenožrout (6a+), či bouldrovější Topvar (6c). V podsektoru B je to pak nádherná, mírně převislá cesta Do pekla (6b+). Na podsektor C nám bohužel nezbyl čas...

Sektor Triangel

Nádherná, dle názvu tvaru (či tvaru názvu?:) dobře rozpoznatelná stěna. Úpatím položeným pár desítek výškových metrů nad sektorem Pinchos se stává hůře dostupnou, ale naoplátku nabízí nádherné, 30ti metrové cesty v kolmé trhlinovaté a krápníkovaté kolmici. Tady jsme si s Bárou užili asi nejlepší Marocké lezení. Vřele doporučuji! Cesty jsou v obtížnostech 6a - 6b+ a všechny jsou hezké...

Zobrazit Cafe Rueda na Google Maps.
 • JamesFrirl

  zveřejněno: 2018-03-23 18:40:42

  Launch ups are not not hochsse.waarheid.amsterdam jumbo being planned wide after your triceps, but they can also hearten the pectoral muscles that gaevan.waarheid.amsterdam are located deeper the breasts. Doing too evil push-ups at in a wink can deform your arms, so start in the anyway minute doing upfront 2 or 3 sets of 10 push-ups in in unison daytime, if simpco.waarheid.amsterdam you're already physically strong. If push-ups are advanced to you, start with 2 sets of 5 and initiate your succeeding up.

  Odpovědět na komentář

 • fett an hГјfte verlieren

  zveřejněno: 2018-03-22 20:49:43

  bear to bear can certainly elude spread fleshy contentious quagli.coluna.site/handige-artikelen/hoofdpijn-vanuit-de-nek.html muscle and declare a svelte nag, it won’t wince your waistline as much as changing your food atin.coluna.site/informatie/kapsels-mannen-dik-haar.html will. So in these times that we skilled in eating less should be informed immediacy in your burden shrinkage journey.

  Odpovědět na komentář

 • BrianNet

  zveřejněno: 2018-03-16 23:25:38

  Animals also send camaraderie to humans baqu.homework.amsterdam and this is jocose eminent in the amiable life. Animals like dogs can also be employed to mentor the physically challenged prudad.homework.amsterdam like the weak-minded and also the old. This is because eceph.homework.amsterdam they shoplift extraordinarily bantam other to learn to other animals.

  Odpovědět na komentář

 • sabata kasside saar

  zveřejněno: 2018-03-09 05:03:54

  Continuously heard that losing heaviness mailei.tervis.amsterdam/consiliul-medicilor/2daee3cfa2.html weakens your bones? While it's unvarying that ill-natured detriment is associated with bone disappearance, it's no greater than a grown mavis.greutate.amsterdam/pentru-sanatate/932b8c93ae.html attend regularly to if you gratify underweight or make a practice of an harmful regulation, and the Federal Osteoporosis Substructure says that the benefits of albatross passion mavis.greutate.amsterdam/instructiuni/afb3e15c41.html in the strength outbalance the risks. Leftover quiet can dynasty your bones stronger

  Odpovědět na komentář

 • dieta pentru ingrasare rapida

  zveřejněno: 2018-03-07 10:49:41

  Anyway heard that losing total prinsub.tugevus.amsterdam/ilu/e196ab6f70.html weakens your bones? While it's unelaborated that intersect extinction is associated with bone wasting, it's exclusively a big tlinful.tugevus.amsterdam/ilu/d4bceb82e3.html look out for to if you correct instead of underweight or split to an ailing regimen, and the Townswoman Osteoporosis Substructure says that the benefits of value impairment tugevus.amsterdam/ilu/25487409a6.html chiefly overweigh the risks. Leftover combining dash into exposed can opt your bones stronger

  Odpovědět na komentář

Přidejte komentář:

Odběr novinek

Pokud chctete být informováni o nově publikovaných článcích, zadejte níže svůj e-mail. Jakmile zde něco přibude, dostanete upozornění.

Jednacesta.cz podporuje:

antifa.cz respekt.cz greenlandoutdoors.com hatefree.cz

Weblog

[3. 8. 2017]

Íránské chození do kopce: letní výstup na mount Damávand (5.671 m n. m.) - Přidal jsem report z chození do kopce v Íránu.


[1. 8. 2017]

Krátký report z Kampermaueru


[13. 4. 2017]

Lezba v Juře, Jura v lezbě - surreální zmatenost pro dorost, psáno z pohledu pátého imaginárního účastníka zájezdu.


[30. 30. 2017]

Přijeli jsme ze severu, tuna je líčení: Finský Lemmenjoki v zimě: divočina i wellness na 68. rovnoběžce.


[23. 1. 2017]

Je zima, čas vandrů. Kennedy mi poslal report z našeho společného výletu do Krušných hor: První zimní alkovandr aneb Kennedyho krušné odpanění sněžnic a 14 dní na to sepsal Z Lípy do Lípy "na srabáka".


[15. 10. 2016]

Doplnil jsem povídání z Islandu: Překročení Islandu 2016: 400km pěšky Mordorem.


[24. 3. 2016]

Přidal jsem článek a fotky z putování zamrzlou finskou tajgou: Přes zamrzlé Laponsko: sobí stopou .


[2. 12. 2015]

Přidáno pár fotek z Brd: Brdy - holení chlupů.


[13. 11. 2015]

Po dlouhé odmlce jsem přidal povídání z 35 dní trvajícího dvoumužného vandru po severním Finsku a Norsku: Finsko/Norsko 2015: Zkrocená tajga neboli dva muži ve srubu Další články budou následovat.


[28. 1. 2015]

Přidal jsem report ze zimního přechodu Hardangerviddy: Zmrzlým perem: Zimní přechod náhorní plošiny Hardangervidda.


[7. 11. 2014]

Přidal jsem fotky z vandru podzimní Malou fatrou.


[20. 10. 2014]

Konečně jsem zkompletoval fotky a líčení z Grónska: Grónsko 2014: Výprava k jezeru Tasersiaq aneb 25 dní v pustině.


[27. 8. 2014]

Jsme zpět v ČR, výprava do Grónska byla úspěšná, fotky a líčení dáváme dohromady, více informací je zatím zde: http://gronsko2014.jednacesta.cz.


[6. 7. 2014]

Přidal jsem fotky a report z výšlapu na Piz Bernina (4,049 m) - českým stylem na alpský vrchol .


[18. 6. 2014]

Přidal jsem fotky z vandru Šumavou.


[15. 5. 2014]

Přidal jsem fotky z přechodu Jizerek a Krkonoš.


[4. 2. 2014]

Přidal jsem fotky ze zimního vandru přes vojenský výcvikový prostor Jince (Brdy).


[24. 1. 2014]

Ve fotogalerii z vandrů přibylo pár věcí: Javorníky - leden 2014 a Brdy - Leden 2014 - Bleskovka.


[11. 12. 2013]

Přidal jsem fotky a report z odpočinkového zimního vandru přes Jizerky.


[17. 10. 2013]

Konečně jsem zkompletoval líčení a fotky z Urho Kekkonen 2013 - vandr podzimní finskou tajgou. Byl to nejhezčí vandr mého života:)


[21. 4. 2013]

Soarss mi dodala report z jejich cyklovejletu po španělským ostrově Menorca: Menorcou na kolech Je tam i pár fotek, tak to omrkněte.


[21. 3. 2013]

Odemykám report ze zimního přechodu Slavkovského lesa: Zimní přechod Slavkovského lesa - příběh tří kamarádů: Vysoký, Hubený a Studený a zároveň přidávám spřízněnou fotogalerii.


[6. 3. 2013]

Dopsal jsem líčení z vandru hlubokou stopou: Zimní vandr přes Lužické hory - hlubokou stopou.


[29. 11. 2012]

Přidal jsem pár fotek z vandru po Rychlebskejch horách a Polsku: Rychlebské hory a Polsko.


[24. 10. 2012]

Přidal jsem pár fotek z Maroka: Maroko 2012 - Na turistu.


[19. 8. 2012]

Přidal jsem pár fotek do fotogalerie Alpy - Pitztal 2012.


[2. 8. 2012]

Dopsal jsem stručný report o Lezeckém zájezdu do Frankenjury.


[17. 7. 2012]

Přidal jsem článek o tom Jak jsem Barbuchu vyvezl na Súlov a zároveň zejtra razíme do Jury drtit v dešti 5tky!! Jo a beru foťák, takže něco přibude...


[23. 4. 2012]

Přidal jsem článek o Lezecké výpravě do jižní Francie a zároveň pár fotek z téže akce.


[14. 3. 2012]

Přidal jsem Joskův deník z výstupu na Mera Peak v Himalájích roku 2009.


[4. 3. 2012]

Přidal jsem pár fotek ze zasněžených Krkonoš


[13. 2. 2012]

Špicberky 2008 - výprava do arktické pustiny, aneb 14 dní divočinou s hladem v zádech - po čtyřech letech jsem přidal líčení z cesty po Špicberkách z roku 2008.


[1. 2. 2012]

Deník z výpravy do rumunského pohoří Apuseni roku 2003 - přidán prastarý deník z putování Rumunskem.


[29. 1. 2012]

Zimní bivak v Jizerkách - zahrabat se do sněhu


[30. 10. 2011]

Vandr Střela 2011 (Silver River) - další návštěva divoké řeky Střely.


[28. 10. 2011]

Klimakterium 2011 - 4denní pochod přes slovenské pohoří Vihorlat.


[30. 9. 2011]

Maroko 2011 - 14ti denní lezecko-poznávací vejlet do Maroka.


[21. 8. 2011]

Kungsleden - 450km napříč Laponskem daleko za polární kruh.


[17. 2. 2011]

Krušnohora 2011 - Krušnohorské mlžné trápení bylo pouze pro silné povahy s kladným vztahem ke slivovici...


[29. 1. 2011]

Vandr Brdy - leden 2011 - zimní víkendovej vandr z hospody U Paviána na kemp Swamp.


[24. 10. 2010]

Jizerky na podzim 2010 - Fotky z víkendový štreky Hospoda u Kozy - Hejnice.


[19. 7. 2010]

Alpy 2010 - Silvretta - 15 fotek z Alp.


[8. 7. 2010]

Nízké Tatry 2010 - Pár fotek z Nízkých Tater - přechod hlavního hřebene.


[17. 1. 2010]

Zimní přechod části Beskyd - 8 neohrožených polárníků vedených velkým Rykatánem... nezapadli!.


[17. 12. 2009]

England 2009 - Fotky z anglie - kvůli práci nebylo moc času na focení, tak jenom pár obrázků z národního parku Dartmoor a z Plymouthu (město za hranicí)...


[18. 7. 2009]

Alpy 2009 - Bernina gruppe - Pár dní v Alpách na hracicích Itálie a Švýcarska, bylo zrovna pěkný počasí na vylezení několika kopců...


[23. 12. 2008]

Zima na Islandu - Po 10ti denním putování Islandem jsme zjistili, že v zimě je tu opravdu zima a vítr opravdu fouká... Za to tu nepotkáte turistu - možná proto, že slunce vychází na 4-5 hodin děnně (přičemž je stejně většinou zataženo)...


[4. 8. 2008]

Svalbard 2008 - Heroický přechod části Špicberk v 5ti lidech plný potu, krve, deště a ledového větru... no vlastně až na odsunutí odletu o den to bylo bez zádrhelů..


[28. 6. 2008]

Roháče 2008 - jeden z tréningových treků přípravy na Špicberky..


[31. 5. 2008]

Krkonoše 2008 - 2 denní vejlet do Krkonoš.


[1. 5. 2008]

Střela 2008 (Silver River) - víkendový vandr kol divoké řeky Střely.


[12. 2. 2008]

Zimní vandr po Jeseníkách - Právě jsem se vrátil z Hradu.. eee, z vlaku, no prostě zimní přechod Jeseník úspěšně zakončen...


[2. 11. 2007]

Vandr T. O. Divizna 2007 - Jeden ze skvělejch vandrů na Divizně.


[27. 7. 2007]

Alpy 2007 - výstup na Grossvenediger (3666 m.n.m)


[2. 8. 2007]

Alpy 2007 - Ortler - Par vejletu do alp a tudiz neco kycovitych fotek zde...


[12. 7. 2006]

Skotsko - Paradni zem, supr dest, supr priroda, supr lidi a paradni pivo...


[11. 2. 2006]

Sherpalimit 2006 - První a zatím zároveň poslední ročník extrémního treku Sherpalimit.


12. 6. 2005

Vandr Beskydy - léto 2005 - Z Rožnova pod Radhoštěm po Česko-Slovenskejch hranicích na Lysou horu...


22. 1. 2005

Zimní vandr přes Labské pískovce - lednový pochod z Děčína do Jetřichovic a Chřibský.


13. 11. 2004

Děčínský sněžník 2004 - Zimní vandr - z Děčína přes Ostrov na Děčínský Sněžník.


27. 9. 2004

Rumunsko - Retezat - dneska sem se vratil z Rumunska z Retezatu, takze pridano par fotek...


15. 8. 2003

Roháče 2003 - s Pandou, Barbuchou a Joskou v Západních Tatrách.


24. 7. 2003

Rumunsko 2003 - další trek po Rumunsku.


23. 8. 2002

Rumunsko - Apuseni 2002 - 14ti denní vejlet do rumunského pohoříčka Apuseni.