Zimní "odpočinkový" vandr přes Jizerky: bílá smrt, dítě v mrazu a sněhové koule ve fuseklích

Zimní 'odpočinkový' vandr přes Jizerky: bílá smrt, dítě v mrazu a sněhové koule ve fuseklích

Plán byl jasný: dostat se do Hejnic, vyšlápnout na Smrk (nejvyšší hora Jizerských hor, asi 1124 m n. m.), tam přespat a dál jít buď do Oldřichova v Hájích či do Liberce - dle schůdnosti terénu a nálady. Vzhledem k tomu, že já jsem své sněžnice chytře půjčil Verče do Alp a Kennedy na ty své teprve šetří, zbyla nám pouze víra, že sněhu bude maximálně po kotníky. Tuto víru jsme podpořili faktem, že se nikdo z nás ani očkem nepodíval na předpověď počasí.


Stručná data:

kdy: 6. 12. - 8. 12. 2013
kde: Jizerské hory
Délka pochodu: 40 km
Fotogalerie: Zimní Jizerky 2013

O autorovi:

"Jsem tvůrce tohoto webu, vandrák, skalkař, pankáč, frontman kapely Ty Zmrde!, příležitostný fotograf, ajťák, příznivec severské přírody a milovník ptactva."

-- Přemek

Středa po poledni, SMS rozhovor:

Přemek(P): nazdar, co to bylo vcera?
Kennedy (DK): nevim, nechapu, hodina spanku, ted makam 12h v kuse
P: taky nechapu, pamatuju si jen tvoje dyzko 60kc pro nepeknou vycepacku
DK: potrebuju voraz, v patek razim do jizerek na odpocinkovej vandr, pojed taky
P: este uvidim, ale asi jo, snih bude asi rozmoklej
DK: ok, ja jedu kazdopadne, potrebuju se vyspat, snih moc neni, ale ma foukat
P: jo, orkan
DK: jako kazdej rok, nic velkyho, na Smrku fouka furt, delaj z toho vedu

Pátek po poledni, SMS rozhovor:

DK: tak co, jedes?
P: cau vole, nevim, ted jeste zemrel ten Mandela...
DK: nojo, to je v pi**, sraz ve ctyri na cernaku
P: busy jsou plny, pojedem vlakem
DK: ok, 4 hodiny ve vlaku, proc ne

Drobný si nechej

Těmito hovory byly položeny základy odpočinkového vandru. Kennedy do Jizerek vyráží párkrát do roka, takže přesně ví kde je jaký přístřešek. Šli jsme celkem na lehko (trochu jídla, spacák, baumax plachta a vařič kvůli čaji), tak by to mělo odsejpat.

V 18:30 už si to valíme vlakem z Liberce do Hejnic, kam máme koupený lístek. Když přicupitala přenádherná severská průvodčí, a poté co jsem jí polichotil ("slečno chci vás navrhnout na miss České Dráhy" a podobný kecy), sdělujeme jí, že potřebujeme vlastně až do stanice Bílý Potok - že nám to ušetří pár kilometrů. Pěknice se zamyslela, chvíli počítala na kalkulačce vysokou matematiku, načež podiveně zamrkala kukadly a vyhrkla: "Příplatek je jedna koruna!", já na to "Za každého?" a ona "Právě že ne, za oba!". Dobrý, dávám jí dvojkačku a říkám že drobný si může nechat. Telefoní číslo mi bohužel nedala, zjistil jsem pouze, že je z Jablonce nad Nisou. (slečno, jestli tohle čteš, ozvi se!:)

Kennedyho nepěkná slova o mé oplzlosti a nechutnosti házím za hlavu (morálka družstva zůstává na výši) a v půl osmé už valíme z Bílého potoka na Smrk. Je tma, pod nulou, trochu sněží, trochu fouká. Dneska zdoláme jen 8 km a 800 m převýšení a přespíme v přístřešku pod rozhlednou. Prorokuji, že na Smrku budem kolem desáte večer.

Zafúkané

Chyba lávky, desátou nestihneme - od chaty Hubertka (621 m n. m.) sněhová pokrývka značně přibývá, zvedá se vítr a sněžení sílí - sněžnice už by se místy vyplatily a to ještě nejsme ani u tzv. Nebeského žebříku - příkrého stoupáku těsně pod vrcholem. Po dalších 250ti výškových metrech se náš pochod zpomalil tak na 2,5 km/h. Po červené značce to ještě jde, ale s hledáním odbočky na vrchol je to horší. Brodíme se sněhem, čelovky svítí, ale viditelnost je jen 10 - 15 m. Po 15ti minutách hledání značky to vzdáváme (stejně je tu alespoň metr sněhu a pěšina je k ničemu) a vydáváme se dle buzoly azimutem.

Je 23:00, na vrchol je to 1 km a 200 výškových metrů. Brození sněhem je záživné, občas do něj člověk zajede i po pás. K udržení morálky používáme osvědčenou metodu zpěvu. Odlišnost popěvků možná charakterizuje i rozdílnost našich povah - já si broukám "Zafůkané, zafůkané, kolem mňa fšecko je zafúkané...", kdežto nekonečný cynik Kennedy si brouká starou sračku od Orlíku "Tak poslouchej Mandela, takhle se to nedělá..." a uctívá tak právě odešlého hrdinu JARu.

Zde musím podotknout, že absence sněžnic je velmi, velmi výrazně znát, což potvrzuje i cestovatelský guru Jaroslav Pavlíček, cituji: "Pohyb na sněhu bez lyží, sněžnic, či saní je 2-6krát pomalejší než s nimi."

Další věcí která zvyšuje komfort při pohybu vysokým sněhem jsou návleky - já je měl, Kennedy nikoliv. Takže jdu první a prošlapávám "cestu", navzdory tomu můj druh večer stejně vyklepává sněhové koule z ponožek.

Po půl hodině trápení nacházíme značku a brodíme se dál, ve dvanáct jsme na vrcholu. Dalších 15 minut pobíháme dokola vánicí a hledáme 23m vysokou rozhlednu. Ve dne je tahle dominanta vidět snad až z Brna, ale v noční vánici je to celkem problém jí najít:) Nakonec se zadaří a suneme se do super přístřešku, respektive místnosti se stoly a lavicemi. Je 5 stupňů pod nulou, vaříme polévku na zahřátí a v jednu ráno jdeme chrápat, odpočinek může začít.

V sobotu se probouzíme pozdě, pakujem a kolem poledne vyrážíme směr Smědava - je to jen 7km po značce a je tam hospoda. Venku je mlžno a pod nulou, ale nesněží. Cestou potkáváme pomník umrlého německého básníka a Kennedy se rozpovídá: "Mám rád tyhle smrtě, těch pomníčků je tady v Jizerkách tak 50. Tu rolník zavalen kládou, tu lesník střelen pytlákem... dobrý smrtě."

Na Smědavě v hospodě je pár hostů, usedáme, dáváme relax, jídlo, piva a grogy. Když se Kennedy vrací z venku, kde byl na cígu, z vedlejší místnosti na něj volá jakási žena, aby jí zkontroloval dítě jestli nebrečí - je prý venku v saních. Huh, drsný kraj tenhle sever, tady člověk jde do horské hospody, batole zaparkuje před vchodem nedbaje tmy, klandry a sněžení a občas houkne na cizího pobudu, který jde kolem, aby dítě zkontroloval... pohoda, asi se sem přestěhuju.

Holubník

S výčepákem konzultujeme kam se vrtnout, doporučuje nám přístřešek "U Knejpy" - jeden z těch co jsou na Jizerské magistrále, nebo další, vzdálenější - v sedle Holubníku (1000 m n. m.). Volíme druhou možnost. Sedlo Holubníku je sice jen o 7 km dál a 300 m výš, ale venku velmi hustě sněží a všechno kolem nás je zafůkané. Ze Smědavy vyrážíme kolem půl šesté.

Po pár hodinách prostupujeme terénem až na křižovatku "Na Žďárku" - odsud odbočuje široká, hluboce zafůkaná cesta do kopce směr Sedlo Holubníku - náš cíl. Je vzdálený 1km. Odhadujeme, že nám to bude trvat tak 45min.

Zase mejlka, nastala podobná situace jako minulý večer - po hodině brození se cca 200m od cíle cesta ztrácí a my, poblíž kóty Bílá smrt začínáme brodit po pas. Jsme nuceni zapnout GPS a jít podle ní. GPSka nám bohužel polohu určuje s tolerancí +-50m, což je nevhodné, když hledáme přístřešek, který má 3x3 metry a je viditelnost 10m. Nuže následujících 45min jdeme podle GPS domělou cestou, kličkujeme, vracíme se a kroužíme a nakonec přístřech nacházíme. Ten jeden kilometr štreky jsme - včetně bloudění - dali za krásnou hodinu a půl. Nebýt GPS, museli bysme kopat záhrab bez lopaty, což je voser:) Kennedy, který už vypadá jako sněhulák, jen lakonicky prohlásí, že mu to hledání nevadilo a že by tuhle činnost zvládl provádět ještě pár hodin.

Já konečně pochopil trosečníky uvízlé ve sněhové vánici, umrlé a zmrzlé třeba jen pár metrů od horské chaty - orientace v těchto podmínkách je fakt extrémně náročná.

Přístřešek je plně dostačující pro 2-3 osoby, krytý před sněhem a větrem ze tří stran, takže pohoda. Kennedy vyndavá sněhové koule z ponožek a jdeme spát. V noci hustě sněží.

Ráno vstáváme v devět, naše stopy jsou zafůkané, takže brodíme. Sic jen pár km na Jizerskou magistrálu - tam nás čeká překvapení v podobě šíleného množství šílených běžkařů. Fujble, provoz jak ve Špindlu. Mezi běžkaři potkáváme Marlenu s Jackem (velmistr winter swimmingu) a Pepína se psem. Neděle již není příliš zajímavá - máme to nějakých 15km do Liberce, z toho půlku po silnici. Kennedy si stěžuje, že to nebylo vůbec odpočinkové a že příště vezme bejvalku do Brd.

Video - romantické ráno v Holubníku (999 m n. m.)


Všechny fotky:

 • voyance audiotel dom tom

  zveřejněno: 2017-10-22 07:27:23

  horoscope gratuit voyance astrologie voyance audiotel dom tom
  maria voyance coursan voyance gratuite de l'amour jeu de carte dame de
  trefle voyance gratuite replay vivolta voyance en direct voyance gratuite sans attente serieuse fiabilite voyance par telephone voyance futur avenir gratuit recrutement voyance par telephone clair voyance elemiah voyance planning idealvoyance suisse
  voyance juive gratuite ligne voyance serieuse gratuite et sans attente marina voyance montpellier voyance on line voyance mail gratuite mon ex va t il revenir voyance gratuite
  sandrine avenir voyance numero de voyance sans cb
  voyance serieuse toulouse iza voyance reponse oui non voyance serieuse par
  chat gratuit voyance gratuite tel voyance pas chere
  par telephone jean claude van damme citation voyance medium voyance pure vraie
  voyance gratuite oceane voyance lagny sur marne voyance gratuite amour sans inscription voyance gratuite ligne immediate chat rever de voyance en islam voyance en direct gratuit
  au senegal voyance par tchat gratuit tarot sandra voyance fuveau guide la voyance
  gratuite officiel voyance carte de voyance 94 boule de cristal voyance gratuite annonce
  voyance audiotel voyance telephone serieuse belgique medium voyance radio voyance en direct voyance virtuelle et magie blanche voyance clermont oise voyance telephone
  serieuse belgique horoscope sagittaire hebdomadaire temporel voyance service audiotel voyance serieux voyance gratuite en ligne par mail

  Odpovědět na komentář

 • devil tarot card meaning career

  zveřejněno: 2017-10-20 20:21:05

  major arcana tarot cards meanings devil tarot
  card meaning career el tarot dice siempre la verdad one card tarot reading yes
  or no online tarot llewellyn tarot gatanje iz kave joker tarot
  card art nouveau tarot cards antonella castelli 3 card spread tarot reading tarot stones night sun tarot card meanings page of pentacles reversed love tarot gemini tarot july 2017
  tarot truth free tarot reading money tarot cups meaning
  dali tarot cards death tarot stones corner peter tarot how it works tarot card reading spells of
  magic quan yin tarot cards the dark star tarot readings justice tarot card libra tarot reading tarot horoscope card meaning tarot
  the magician as feelings herbal tarot cards meanings sagittarius tarot
  card august 2017 free online tarot cards reading free tarot yes or no
  spread tarot card meanings the devil relationship spread tarot cards north edmonton tr tarot bak are
  online tarot readings accurate tarot lovers reversed love tao te
  king tarot 10 of wands tarot reversed tarot card 2 wands 11 card tarot spread
  break up tarot card reading le mat et l'amoureux tarot tarot yes no
  list common tarot card spreads full tarot deck reading how tarot cards work together free nancy garen tarot karmic tarot reading nine of swords tarot card meaning my
  tarot card readings tarot card reading salem nh

  Odpovědět na komentář

 • vehicle tracker

  zveřejněno: 2017-10-20 10:16:30

  Piece of writing writing is also a excitement, if you know after that you can write if not it is complicated to
  write.

  Odpovědět na komentář

 • arnaque ramonage montpellier

  zveřejněno: 2017-10-18 09:06:28

  litige voisin arnaque ramonage montpellier arnaque traduction allemand le bon coin arnaques sms arnaque denoncer arnaque sms avocat droit immobilier lyon gestionnaire contentieux lille juriste contentieux bnp
  paribas arnaque au mandat cash location litige avec
  son agence immobiliere arnaque telephone
  fixe que faire litige construction maison arnaque cosmospace voyance arnaque carte cofinoga sfam arnaque ou pas contentieux
  recouvrement assiette forum arnaque sur leboncoin litige protection juridique arnaque
  au rib orange traderush arnaque contentieux avec lcl comment arnaquer des gens sur dofus arnaque
  pince fete foraine redressement judiciaire et contentieux prud'homal musique de l arnaque signaler arnaque 0899 avis
  oopad arnaque herbalife arnaque responsable recouvrement contentieux bretagne
  litige etat des lieux de sortie locataire recours contentieux
  definition service contentieux orange liste des arnaques
  sur facebook arnaque location vacances le bon coin demande contentieuse arnaque credit cetelem litige entre proprietaire et locataire contentieux electoral en rdc une arnaque presque parfaite bande annonce arnaque casino en ligne arnaque test
  facile arnaque carte bleue remboursement allianz service contentieux
  recouvrement telephone service contentieux orange reunion service contentieux credit agricole lille liste des
  arnaques par telephone litige civil cff sa trafic voyageurs service du contentieux comment faire une arnaque

  Odpovědět na komentář

 • daily love tarot yes or no

  zveřejněno: 2017-10-18 08:57:27

  tarot card meanings daily love tarot yes or no tarot three of wands reversed free talking
  tarot card reading tarot ten of swords love the mortal instruments madame dorothea's tarot cards tarot
  the hierophant relationship free online tarot reading yes or no
  answers dark grimoire tarot temperance meaning tarot relationship advice tarot spread tarots cards reading
  rabbit moon tarot magus tarot tarot reading for scorpio june 2017 tarot
  reading course dublin tarot horoscope love margarete petersen tarot kaufen tarot reading nyc yelp tarot suits seasons all tarot cards upside down ace of wands tarot card meaning love universal waite pocket tarot cards horoscopes astrology tarot
  leo weekly lovers card tarot career tarot card reading 12 months web tarot o julgamento free tarot card
  reading pick 10 free tarot reading online llewellyn tarot card meanings
  10 card spread free instant online tarot card readings tarot marseille
  definition three of wands tarot card love tarot accurate love tarot cards wholesale usa tarot
  card spreads for love life wizard tarot deck tarot guide
  tarot espiritual alicia random tarot online scorpio tarot
  card death james eads tarot jojo tarot cards
  deck tarot cards knight of cups meaning dragon tarot cards
  the tower tarot card meaning reversed tarot cards
  le judgement the devil tarot heaven death tarot reversed love trusted tarot 9 of pentacles

  Odpovědět na komentář

 • smoothie recipes with almond milk and oatmeal

  zveřejněno: 2017-10-18 06:07:50

  This ain't your children' green smoothie recipe.

  Odpovědět na komentář

 • Download Auli'i Cravalho

  zveřejněno: 2017-10-17 18:16:14

  Greetings! Quick question that's entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My blog looks weird when browsing from my iphone.
  I'm trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue.
  If you have any suggestions, please share. Thanks!

  Odpovědět na komentář

 • soul journey tarot

  zveřejněno: 2017-10-17 06:11:47

  tarot cards suit of pentacles soul journey tarot tarot job spread leo tarot
  cards 2017 free love tarot reading lotus high priestess
  tarot tattoo queen of cups tarot heaven tarot card reading guide tarot 680 pro naza v2 setup tarot queen of cups
  pregnancy tarot cards reading new orleans tarot card of the day love aeon tarot card 10 of
  wands reversed tarot meaning how to make tarot reading for yourself tarot queen of cups pregnancy tarot pick a card online joker tarot meaning vintage tarot deck
  career prediction by tarot cards first deck of tarot cards tarot three of
  pentacles advice fortune telling with tarot cards capricorn horoscope
  tarot how do you work peter answers virtual tarot knight of
  cups tarot card reading strength tarot meaning keen meaning
  of the fool tarot card peter answer secret virtual tarot steam punk tarot osho zen tarot card patience queen of staves tarot meaning
  the pictorial key tarot cards by davide corsi death
  tarot card in career latin love tarot online tarot card reading king of wands tarot death love meaning free live tarot
  reading justice tarot card love tarot ca tarot viiii six swords
  tarot love tarot really works free 6 card tarot reading past life tarot card meanings knight of cups tarot
  thoth tarot cards upside down fool playing cards tarot spreads running press tarot cards
  instructions sapo astral tarot online

  Odpovědět na komentář

 • chirurgie de la myopie classement 2015

  zveřejněno: 2017-10-16 14:48:42

  presbytie operation laser prix chirurgie de la myopie classement 2015
  oeil myope exercice corrige sur correction myopie maux de
  tete schema expliquant la myopie remboursement laser myopie mutuelle prix laser yeux myopie correction de
  la myopie au laser au maroc devenir aveugle a cause de la myopie cataracte myopie residuelle myopie tres faible correction myopie moyenne se maquiller myope
  operation yeux myopie astigmatie hypermetropie et presbytie presbytie vision de pres myope et presbyte en meme temps lentilles corrigeant myopie et presbytie myopie verre convergent ou divergent comment
  guerir myopie myopie hypermetropie operation presbytie lyon vision myopie simulation operation presbytie laser marseille
  lentille astigmate cylindre exercice myopie oeil myope hypermetrope operation hypermetropie et astigmatie tarif lentille de contact
  pour myope douleur apres operation des yeux au laser definition de myope astigmate presbytie correction application vision d'un astigmate myopie
  faible correction application pour traiter la presbytie vue d un myope presbytie
  correction maximale simulation vision astigmate prix chirurgie laser poches yeux myopie et presbytie correction myopie laser remboursement secu l'oeil myope operation myopie lyon part dieu operation presbytie
  laser avis correction myopie laser lyon operation myopie lasik risques vue astigmate definition simple de la myopie comment
  soigner une myopie naturellement operation myopie paris avis

  Odpovědět na komentář

 • Watch Geostorm

  zveřejněno: 2017-10-16 14:14:35

  Geostorm is scheduled for an October 20 release.

  Odpovědět na komentář

Přidejte komentář:

Odběr novinek

Pokud chctete být informováni o nově publikovaných článcích, zadejte níže svůj e-mail. Jakmile zde něco přibude, dostanete upozornění.

Jednacesta.cz podporuje:

antifa.cz respekt.cz greenlandoutdoors.com hatefree.cz

Weblog

[3. 8. 2017]

Íránské chození do kopce: letní výstup na mount Damávand (5.671 m n. m.) - Přidal jsem report z chození do kopce v Íránu.


[1. 8. 2017]

Krátký report z Kampermaueru


[13. 4. 2017]

Lezba v Juře, Jura v lezbě - surreální zmatenost pro dorost, psáno z pohledu pátého imaginárního účastníka zájezdu.


[30. 30. 2017]

Přijeli jsme ze severu, tuna je líčení: Finský Lemmenjoki v zimě: divočina i wellness na 68. rovnoběžce.


[23. 1. 2017]

Je zima, čas vandrů. Kennedy mi poslal report z našeho společného výletu do Krušných hor: První zimní alkovandr aneb Kennedyho krušné odpanění sněžnic a 14 dní na to sepsal Z Lípy do Lípy "na srabáka".


[15. 10. 2016]

Doplnil jsem povídání z Islandu: Překročení Islandu 2016: 400km pěšky Mordorem.


[24. 3. 2016]

Přidal jsem článek a fotky z putování zamrzlou finskou tajgou: Přes zamrzlé Laponsko: sobí stopou .


[2. 12. 2015]

Přidáno pár fotek z Brd: Brdy - holení chlupů.


[13. 11. 2015]

Po dlouhé odmlce jsem přidal povídání z 35 dní trvajícího dvoumužného vandru po severním Finsku a Norsku: Finsko/Norsko 2015: Zkrocená tajga neboli dva muži ve srubu Další články budou následovat.


[28. 1. 2015]

Přidal jsem report ze zimního přechodu Hardangerviddy: Zmrzlým perem: Zimní přechod náhorní plošiny Hardangervidda.


[7. 11. 2014]

Přidal jsem fotky z vandru podzimní Malou fatrou.


[20. 10. 2014]

Konečně jsem zkompletoval fotky a líčení z Grónska: Grónsko 2014: Výprava k jezeru Tasersiaq aneb 25 dní v pustině.


[27. 8. 2014]

Jsme zpět v ČR, výprava do Grónska byla úspěšná, fotky a líčení dáváme dohromady, více informací je zatím zde: http://gronsko2014.jednacesta.cz.


[6. 7. 2014]

Přidal jsem fotky a report z výšlapu na Piz Bernina (4,049 m) - českým stylem na alpský vrchol .


[18. 6. 2014]

Přidal jsem fotky z vandru Šumavou.


[15. 5. 2014]

Přidal jsem fotky z přechodu Jizerek a Krkonoš.


[4. 2. 2014]

Přidal jsem fotky ze zimního vandru přes vojenský výcvikový prostor Jince (Brdy).


[24. 1. 2014]

Ve fotogalerii z vandrů přibylo pár věcí: Javorníky - leden 2014 a Brdy - Leden 2014 - Bleskovka.


[11. 12. 2013]

Přidal jsem fotky a report z odpočinkového zimního vandru přes Jizerky.


[17. 10. 2013]

Konečně jsem zkompletoval líčení a fotky z Urho Kekkonen 2013 - vandr podzimní finskou tajgou. Byl to nejhezčí vandr mého života:)


[21. 4. 2013]

Soarss mi dodala report z jejich cyklovejletu po španělským ostrově Menorca: Menorcou na kolech Je tam i pár fotek, tak to omrkněte.


[21. 3. 2013]

Odemykám report ze zimního přechodu Slavkovského lesa: Zimní přechod Slavkovského lesa - příběh tří kamarádů: Vysoký, Hubený a Studený a zároveň přidávám spřízněnou fotogalerii.


[6. 3. 2013]

Dopsal jsem líčení z vandru hlubokou stopou: Zimní vandr přes Lužické hory - hlubokou stopou.


[29. 11. 2012]

Přidal jsem pár fotek z vandru po Rychlebskejch horách a Polsku: Rychlebské hory a Polsko.


[24. 10. 2012]

Přidal jsem pár fotek z Maroka: Maroko 2012 - Na turistu.


[19. 8. 2012]

Přidal jsem pár fotek do fotogalerie Alpy - Pitztal 2012.


[2. 8. 2012]

Dopsal jsem stručný report o Lezeckém zájezdu do Frankenjury.


[17. 7. 2012]

Přidal jsem článek o tom Jak jsem Barbuchu vyvezl na Súlov a zároveň zejtra razíme do Jury drtit v dešti 5tky!! Jo a beru foťák, takže něco přibude...


[23. 4. 2012]

Přidal jsem článek o Lezecké výpravě do jižní Francie a zároveň pár fotek z téže akce.


[14. 3. 2012]

Přidal jsem Joskův deník z výstupu na Mera Peak v Himalájích roku 2009.


[4. 3. 2012]

Přidal jsem pár fotek ze zasněžených Krkonoš


[13. 2. 2012]

Špicberky 2008 - výprava do arktické pustiny, aneb 14 dní divočinou s hladem v zádech - po čtyřech letech jsem přidal líčení z cesty po Špicberkách z roku 2008.


[1. 2. 2012]

Deník z výpravy do rumunského pohoří Apuseni roku 2003 - přidán prastarý deník z putování Rumunskem.


[29. 1. 2012]

Zimní bivak v Jizerkách - zahrabat se do sněhu


[30. 10. 2011]

Vandr Střela 2011 (Silver River) - další návštěva divoké řeky Střely.


[28. 10. 2011]

Klimakterium 2011 - 4denní pochod přes slovenské pohoří Vihorlat.


[30. 9. 2011]

Maroko 2011 - 14ti denní lezecko-poznávací vejlet do Maroka.


[21. 8. 2011]

Kungsleden - 450km napříč Laponskem daleko za polární kruh.


[17. 2. 2011]

Krušnohora 2011 - Krušnohorské mlžné trápení bylo pouze pro silné povahy s kladným vztahem ke slivovici...


[29. 1. 2011]

Vandr Brdy - leden 2011 - zimní víkendovej vandr z hospody U Paviána na kemp Swamp.


[24. 10. 2010]

Jizerky na podzim 2010 - Fotky z víkendový štreky Hospoda u Kozy - Hejnice.


[19. 7. 2010]

Alpy 2010 - Silvretta - 15 fotek z Alp.


[8. 7. 2010]

Nízké Tatry 2010 - Pár fotek z Nízkých Tater - přechod hlavního hřebene.


[17. 1. 2010]

Zimní přechod části Beskyd - 8 neohrožených polárníků vedených velkým Rykatánem... nezapadli!.


[17. 12. 2009]

England 2009 - Fotky z anglie - kvůli práci nebylo moc času na focení, tak jenom pár obrázků z národního parku Dartmoor a z Plymouthu (město za hranicí)...


[18. 7. 2009]

Alpy 2009 - Bernina gruppe - Pár dní v Alpách na hracicích Itálie a Švýcarska, bylo zrovna pěkný počasí na vylezení několika kopců...


[23. 12. 2008]

Zima na Islandu - Po 10ti denním putování Islandem jsme zjistili, že v zimě je tu opravdu zima a vítr opravdu fouká... Za to tu nepotkáte turistu - možná proto, že slunce vychází na 4-5 hodin děnně (přičemž je stejně většinou zataženo)...


[4. 8. 2008]

Svalbard 2008 - Heroický přechod části Špicberk v 5ti lidech plný potu, krve, deště a ledového větru... no vlastně až na odsunutí odletu o den to bylo bez zádrhelů..


[28. 6. 2008]

Roháče 2008 - jeden z tréningových treků přípravy na Špicberky..


[31. 5. 2008]

Krkonoše 2008 - 2 denní vejlet do Krkonoš.


[1. 5. 2008]

Střela 2008 (Silver River) - víkendový vandr kol divoké řeky Střely.


[12. 2. 2008]

Zimní vandr po Jeseníkách - Právě jsem se vrátil z Hradu.. eee, z vlaku, no prostě zimní přechod Jeseník úspěšně zakončen...


[2. 11. 2007]

Vandr T. O. Divizna 2007 - Jeden ze skvělejch vandrů na Divizně.


[27. 7. 2007]

Alpy 2007 - výstup na Grossvenediger (3666 m.n.m)


[2. 8. 2007]

Alpy 2007 - Ortler - Par vejletu do alp a tudiz neco kycovitych fotek zde...


[12. 7. 2006]

Skotsko - Paradni zem, supr dest, supr priroda, supr lidi a paradni pivo...


[11. 2. 2006]

Sherpalimit 2006 - První a zatím zároveň poslední ročník extrémního treku Sherpalimit.


12. 6. 2005

Vandr Beskydy - léto 2005 - Z Rožnova pod Radhoštěm po Česko-Slovenskejch hranicích na Lysou horu...


22. 1. 2005

Zimní vandr přes Labské pískovce - lednový pochod z Děčína do Jetřichovic a Chřibský.


13. 11. 2004

Děčínský sněžník 2004 - Zimní vandr - z Děčína přes Ostrov na Děčínský Sněžník.


27. 9. 2004

Rumunsko - Retezat - dneska sem se vratil z Rumunska z Retezatu, takze pridano par fotek...


15. 8. 2003

Roháče 2003 - s Pandou, Barbuchou a Joskou v Západních Tatrách.


24. 7. 2003

Rumunsko 2003 - další trek po Rumunsku.


23. 8. 2002

Rumunsko - Apuseni 2002 - 14ti denní vejlet do rumunského pohoříčka Apuseni.