Finský Lemmenjoki v zimě: divočina i wellness na 68. rovnoběžce

ČLÁNEK: Finský Lemmenjoki v zimě: divočina i wellness na 68. rovnoběžce

Opět nastal začátek roku a bylo třeba se poohlédnout po odlehlejší krajině, kde nikdo nedává dobrou noc. Rájem zimního trampa je samozřejmě Skandinávie, a jelikož ostatní se podvolili mé organizaci, vybral jsem staré dobré Finsko, 68. rovnoběžku, tzn. dosti za polárním kruhem. Kluci jen chtěli, abychom po cestě nepotkali moc lidí ani srubů - toužili většinu nocí strávit ve stanech, po večerech vysedávat u ohně bez alkoholu a přiblížit se tak poznání bájných křesťanských trampů, které nikdo nikdy neviděl (jen já o nich slyšel).

Číst dál...

Z Lípy do Lípy "na srabáka"

ČLÁNEK: Z Lípy do Lípy "na srabáka"

Další článek začínajícího spisovatele Kennedyho: Na srabáka z Lípy do Lípy. Jednoduché turistické vyprávění s jednou sadistickou vsuvkou o lásce a zoufalé snaze stát se hrdinou.

Číst dál...

První zimní alkovandr aneb Kennedyho krušné odpanění sněžnic

ČLÁNEK: První zimní alkovandr aneb Kennedyho krušné odpanění sněžnic

V Čechách napadl sníh!! Kennedy u příležitosti této nevídanosti pokřtil své 4 roky fungl nové sněžnice a zážitky z Krušných hor, kde jsme pochodovali společně, popsal v následujícím článku.

Číst dál...

Překročení Islandu 2016: 400km pěšky Mordorem

ČLÁNEK: Překročení Islandu 2016: 400km pěšky Mordorem

Crossing Iceland - překročení Islandu, řekne se, zní to jednoduše, ale není to jen jeden krok:) Existují různé důvody a způsoby jak a proč se pěšky dostat z jednoho cípu ostrova na druhý. I když to není běžná kratochvíle, lidé to dělají. Myslím, že jich každý rok jsou jednotky až desítky. Motivace k tomuto druhu trávení dovolené se různí, ale nejčastěji je to sportovní výkon, či snaha o poznání svých hranic (ať už fyzických, psychických, nebo jiných). To jsem alespoň vyčetl a vyrozuměl ze zkušeností těch, co už to mají za sebou.

Číst dál...

Přes zamrzlé Laponsko: sobí stopou

ČLÁNEK: Finské Laponsko v zimě: sobí stopou

Je konec roku 2015 a na většině českých hor, včetně Krakonošových, je 1 cm sněhu... Tři měsíce před odletem, v prosinci a v depresi z toho, jak člověk v čele s neviditelnou rukou trhu, vodou v petlahvích a tisícovkou dalších nesmyslů zkurvil počasí, sleduji předpověď pro Ivalo (městečko na severu Finska). Sněhu tam mají metr padesát a přes den je 34 pod nulou... to jde, říkám si, tam je třeba se vydat.

Číst dál...

Finsko/Norsko 2015: Zkrocená tajga neboli dva muži ve srubu

Článek: Finsko/Norsko 2015: Zkrocená tajga neboli dva muži ve srubu

Chtěl tomu nejspíš osud. Sešlo se pár okolností (můj konec lásky, Kennedyho 40 dní dovolené, levné letenky na sever) a výsledkem byl parádní dvoumužný vandr. Startovali jsme 26. srpna, návrat byl plánován na 30. září - to znamená 35 dní čistého času na pochod lesem. Mým cílem bylo vyčistit si hlavu, Kennedyho motivace je dodnes nejasná. Já tipuju, že si přál spatřit tundru (poprvé a naposled - viz. níže). Ale možná chtěl jen a prostě chodit, kdo ví.

Číst dál...

Zmrzlým perem: Zimní přechod náhorní plošiny Hardangervidda

ČLÁNEK: Zmrzlým perem: Zimní přechod náhorní plošiny Hardangervidda

Tak se to povedlo - uprostřed zimy jsme přešli náhorní plošinu Hardangervidda. V následujícím článku shrnu, jak to šlo. Nečekejte ale popis krásných výhledů do krajiny či strhující faunu. Na zimní Hardangerviddě totiž není skoro nic vidět - jenom bílo, občas šutr a občas obrys kopce. Bude to tudíž výpověď hlavně o dřině a technikáliích, v zásadě nic moc úchvatného:)

Číst dál...

Zprávy z Hardangerviddy / News from Hardangervidda

Aktualizace 8. 1. 2015: celá výprava proběhla úspěšně:) po osmi dnech jsme došli z Finse do Rjukanu, krátký report vč. fotek bude následovat.Bude-li to technicky možné, budeme uveřejňovat stručné zprávy ze zimního přechodu části norské náhorní plošiny Hardangervidda (28. 12. 2014 – 7. 1. 2015) a to na následujícím webu:

http://gronsko2014.jednacesta.cz/category/zpravy-z-hardangerviddy/
Snaha o zimní přechod náhorní plošiny Hardangervidda

Snaha o zimní přechod náhorní plošiny Hardangervidda

Na přelomu prosince a ledna se chystáme s Jackem Brightem (ve dvoučlenné skupině, jsme Česko/Britský tým) přejít na lyžích norskou náhorní plošinu Hardangervidda. V zásadě půjde o tréningový výlet - chceme si vyzkoušet 11ti denní pobyt v podmínkách blízkých těm, které panují na grónském pevninském ledovci či v Antarktidě.

Jack už podobný výlet absolvoval minulý rok, pro mne to bude premiéra. Podle toho, zda se nám podaří splnit cíl cesty (dostat se z Finse do Rjukanu) a jaké budou naše společné zkušenosti z této výpravy, se následně rozhodneme kdy a jak zrealizovat příčný přechod Grónska na lyžích.

Číst dál...

Grónsko 2014: Výprava k jezeru Tasersiaq aneb 25 dní v pustině

Grónsko 2014: Výprava k jezeru Tasersiaq aneb 25 dní v pustině

Nápad vyrazit do Grónska vzešel z jednoduchého faktu - zjistil jsem, že můj organismus má potřebu dostat se do divočiny. Myslí tím přitom opravdovou Divočinu s velkým D. Né takovou divočinu, kde jsou vyšlapané cesty a kde lze potkat německého turistu. Potřebuje divočinu bez lidí, přírodu co nejméně poznamenanou člověkem, pravěk.

Číst dál...

Jsme zpět v ČR, výprava do Grónska byla úspěšná

Úspěšně jsme se dostali do Grónska, pěšky k Jezeru Tasersiaq a po 25ti dnech zpět na letiště v Kangerlussuaqu. Sice s problémy, ale nakonec se nám všem podařilo vrátit se do ČR.

Číst dál...

Piz Bernina (4,049 m) - českým stylem na alpský vrchol

Piz Bernina (4,049 m) - českým stylem na alpský vrchol

Půl roku nazpět jsem poléval jazyk v hospodě se starým kamarádem Michalem a jeho kumpány. Kdysi jsme byli společně párkrát v Alpách a lezli tam po kopcích. Pivo dalo slovo a smluvili jsme se, že na začátku léta vyrazíme opět na vysokou Alpu. Bylo nás asi 10 a všichni souhlasili s návrhem pokusit se o výstup na 4,049 m vysoký kopec Piz Bernina. Párkrát jsem kolem této hraniční hory pochodoval s uzlíčkem buchet na zádech a něco mi říkalo, že by z ní mohl být hezký výhled...

Číst dál...

Podzimní Malá Fatra 2013: jak jsem potkal medvědy

Podzimní Malá Fatra 2013: jak jsem potkal medvědy

Můj starej kámoš Wasil zažil na pochodu přes Malou Fatru blízké setkání s medvědy a jelikož má dozajista duši básníka, jsem rád, že tu mohu jím sepsané zážitky publikovat. Je to romantické, posuďte sami...

-- Přemek

Číst dál...

Zimní "odpočinkový" vandr přes Jizerky: bílá smrt, dítě v mrazu a sněhové koule ve fuseklích

Zimní 'odpočinkový' vandr přes Jizerky: bílá smrt, dítě v mrazu a sněhové koule ve fuseklích

Plán byl jasný: dostat se do Hejnic, vyšlápnout na Smrk (nejvyšší hora Jizerských hor, asi 1124 m n. m.), tam přespat a dál jít buď do Oldřichova v Hájích či do Liberce - dle schůdnosti terénu a nálady. Vzhledem k tomu, že já jsem své sněžnice chytře půjčil Verče do Alp a Kennedy na ty své teprve šetří, zbyla nám pouze víra, že sněhu bude maximálně po kotníky. Tuto víru jsme podpořili faktem, že se nikdo z nás ani očkem nepodíval na předpověď počasí.

Číst dál...

Urho Kekkonen 2013 - vandr podzimní finskou tajgou

Urho Kekkonen 2013 - vandr podzimní finskou tajgou

Už nikdy nepojedu na sever o letních prázdninách. Finská podzimní zkušenost mě utvrdila v tom, že konec léta, respektive začátek podzimu je v tajze neobvykle nádherný, ba co víc, příznivý ve všech směrech: nejsou komáři, není vedro, nejsou lidi, je šance vidět polární záři atd. Prostě paráda.

Číst dál...

Menorcou na kolech

Menorcou na Kolech

Nápad podniknout výlet na tenhle středomořský ostrov se zrodil díky velmi příznivé ceně letenek (zpáteční z Německa za 1.000 Kč). Menorca je druhým největším a geologicky nejstarším Baleárským ostrovem a v roce 1993 byla vyhlášena organizací UNESCO světovou biosférickou rezervací. Na ostrově existuje 19 chráněných krajinných území nejvyššího stupně. Tato skutečnost dokazuje, že podstatná část území je dosud neporušena a je patrná snaha ji zachovat i pro další generace.

Číst dál...

Jednacesta.cz podporuje:

antifa.cz respekt.cz greenlandoutdoors.com hatefree.cz

Weblog

[13. 4. 2017]

Lezba v Juře, Jura v lezbě - surreální zmatenost pro dorost, psáno z pohledu pátého imaginárního účastníka zájezdu.


[30. 30. 2017]

Přijeli jsme ze severu, tuna je líčení: Finský Lemmenjoki v zimě: divočina i wellness na 68. rovnoběžce.


[23. 1. 2017]

Je zima, čas vandrů. Kennedy mi poslal report z našeho společného výletu do Krušných hor: První zimní alkovandr aneb Kennedyho krušné odpanění sněžnic a 14 dní na to sepsal Z Lípy do Lípy "na srabáka".


[15. 10. 2016]

Doplnil jsem povídání z Islandu: Překročení Islandu 2016: 400km pěšky Mordorem.


[24. 3. 2016]

Přidal jsem článek a fotky z putování zamrzlou finskou tajgou: Přes zamrzlé Laponsko: sobí stopou .


[2. 12. 2015]

Přidáno pár fotek z Brd: Brdy - holení chlupů.


[13. 11. 2015]

Po dlouhé odmlce jsem přidal povídání z 35 dní trvajícího dvoumužného vandru po severním Finsku a Norsku: Finsko/Norsko 2015: Zkrocená tajga neboli dva muži ve srubu Další články budou následovat.


[28. 1. 2015]

Přidal jsem report ze zimního přechodu Hardangerviddy: Zmrzlým perem: Zimní přechod náhorní plošiny Hardangervidda.


[7. 11. 2014]

Přidal jsem fotky z vandru podzimní Malou fatrou.


[20. 10. 2014]

Konečně jsem zkompletoval fotky a líčení z Grónska: Grónsko 2014: Výprava k jezeru Tasersiaq aneb 25 dní v pustině.


[27. 8. 2014]

Jsme zpět v ČR, výprava do Grónska byla úspěšná, fotky a líčení dáváme dohromady, více informací je zatím zde: http://gronsko2014.jednacesta.cz.


[6. 7. 2014]

Přidal jsem fotky a report z výšlapu na Piz Bernina (4,049 m) - českým stylem na alpský vrchol .


[18. 6. 2014]

Přidal jsem fotky z vandru Šumavou.


[15. 5. 2014]

Přidal jsem fotky z přechodu Jizerek a Krkonoš.


[4. 2. 2014]

Přidal jsem fotky ze zimního vandru přes vojenský výcvikový prostor Jince (Brdy).


[24. 1. 2014]

Ve fotogalerii z vandrů přibylo pár věcí: Javorníky - leden 2014 a Brdy - Leden 2014 - Bleskovka.


[11. 12. 2013]

Přidal jsem fotky a report z odpočinkového zimního vandru přes Jizerky.


[17. 10. 2013]

Konečně jsem zkompletoval líčení a fotky z Urho Kekkonen 2013 - vandr podzimní finskou tajgou. Byl to nejhezčí vandr mého života:)


[21. 4. 2013]

Soarss mi dodala report z jejich cyklovejletu po španělským ostrově Menorca: Menorcou na kolech Je tam i pár fotek, tak to omrkněte.


[21. 3. 2013]

Odemykám report ze zimního přechodu Slavkovského lesa: Zimní přechod Slavkovského lesa - příběh tří kamarádů: Vysoký, Hubený a Studený a zároveň přidávám spřízněnou fotogalerii.


[6. 3. 2013]

Dopsal jsem líčení z vandru hlubokou stopou: Zimní vandr přes Lužické hory - hlubokou stopou.


[29. 11. 2012]

Přidal jsem pár fotek z vandru po Rychlebskejch horách a Polsku: Rychlebské hory a Polsko.


[24. 10. 2012]

Přidal jsem pár fotek z Maroka: Maroko 2012 - Na turistu.


[19. 8. 2012]

Přidal jsem pár fotek do fotogalerie Alpy - Pitztal 2012.


[2. 8. 2012]

Dopsal jsem stručný report o Lezeckém zájezdu do Frankenjury.


[17. 7. 2012]

Přidal jsem článek o tom Jak jsem Barbuchu vyvezl na Súlov a zároveň zejtra razíme do Jury drtit v dešti 5tky!! Jo a beru foťák, takže něco přibude...


[23. 4. 2012]

Přidal jsem článek o Lezecké výpravě do jižní Francie a zároveň pár fotek z téže akce.


[14. 3. 2012]

Přidal jsem Joskův deník z výstupu na Mera Peak v Himalájích roku 2009.


[4. 3. 2012]

Přidal jsem pár fotek ze zasněžených Krkonoš


[13. 2. 2012]

Špicberky 2008 - výprava do arktické pustiny, aneb 14 dní divočinou s hladem v zádech - po čtyřech letech jsem přidal líčení z cesty po Špicberkách z roku 2008.


[1. 2. 2012]

Deník z výpravy do rumunského pohoří Apuseni roku 2003 - přidán prastarý deník z putování Rumunskem.


[29. 1. 2012]

Zimní bivak v Jizerkách - zahrabat se do sněhu


[30. 10. 2011]

Vandr Střela 2011 (Silver River) - další návštěva divoké řeky Střely.


[28. 10. 2011]

Klimakterium 2011 - 4denní pochod přes slovenské pohoří Vihorlat.


[30. 9. 2011]

Maroko 2011 - 14ti denní lezecko-poznávací vejlet do Maroka.


[21. 8. 2011]

Kungsleden - 450km napříč Laponskem daleko za polární kruh.


[17. 2. 2011]

Krušnohora 2011 - Krušnohorské mlžné trápení bylo pouze pro silné povahy s kladným vztahem ke slivovici...


[29. 1. 2011]

Vandr Brdy - leden 2011 - zimní víkendovej vandr z hospody U Paviána na kemp Swamp.


[24. 10. 2010]

Jizerky na podzim 2010 - Fotky z víkendový štreky Hospoda u Kozy - Hejnice.


[19. 7. 2010]

Alpy 2010 - Silvretta - 15 fotek z Alp.


[8. 7. 2010]

Nízké Tatry 2010 - Pár fotek z Nízkých Tater - přechod hlavního hřebene.


[17. 1. 2010]

Zimní přechod části Beskyd - 8 neohrožených polárníků vedených velkým Rykatánem... nezapadli!.


[17. 12. 2009]

England 2009 - Fotky z anglie - kvůli práci nebylo moc času na focení, tak jenom pár obrázků z národního parku Dartmoor a z Plymouthu (město za hranicí)...


[18. 7. 2009]

Alpy 2009 - Bernina gruppe - Pár dní v Alpách na hracicích Itálie a Švýcarska, bylo zrovna pěkný počasí na vylezení několika kopců...


[23. 12. 2008]

Zima na Islandu - Po 10ti denním putování Islandem jsme zjistili, že v zimě je tu opravdu zima a vítr opravdu fouká... Za to tu nepotkáte turistu - možná proto, že slunce vychází na 4-5 hodin děnně (přičemž je stejně většinou zataženo)...


[4. 8. 2008]

Svalbard 2008 - Heroický přechod části Špicberk v 5ti lidech plný potu, krve, deště a ledového větru... no vlastně až na odsunutí odletu o den to bylo bez zádrhelů..


[28. 6. 2008]

Roháče 2008 - jeden z tréningových treků přípravy na Špicberky..


[31. 5. 2008]

Krkonoše 2008 - 2 denní vejlet do Krkonoš.


[1. 5. 2008]

Střela 2008 (Silver River) - víkendový vandr kol divoké řeky Střely.


[12. 2. 2008]

Zimní vandr po Jeseníkách - Právě jsem se vrátil z Hradu.. eee, z vlaku, no prostě zimní přechod Jeseník úspěšně zakončen...


[2. 11. 2007]

Vandr T. O. Divizna 2007 - Jeden ze skvělejch vandrů na Divizně.


[27. 7. 2007]

Alpy 2007 - výstup na Grossvenediger (3666 m.n.m)


[2. 8. 2007]

Alpy 2007 - Ortler - Par vejletu do alp a tudiz neco kycovitych fotek zde...


[12. 7. 2006]

Skotsko - Paradni zem, supr dest, supr priroda, supr lidi a paradni pivo...


[11. 2. 2006]

Sherpalimit 2006 - První a zatím zároveň poslední ročník extrémního treku Sherpalimit.


12. 6. 2005

Vandr Beskydy - léto 2005 - Z Rožnova pod Radhoštěm po Česko-Slovenskejch hranicích na Lysou horu...


22. 1. 2005

Zimní vandr přes Labské pískovce - lednový pochod z Děčína do Jetřichovic a Chřibský.


13. 11. 2004

Děčínský sněžník 2004 - Zimní vandr - z Děčína přes Ostrov na Děčínský Sněžník.


27. 9. 2004

Rumunsko - Retezat - dneska sem se vratil z Rumunska z Retezatu, takze pridano par fotek...


15. 8. 2003

Roháče 2003 - s Pandou, Barbuchou a Joskou v Západních Tatrách.


24. 7. 2003

Rumunsko 2003 - další trek po Rumunsku.


23. 8. 2002

Rumunsko - Apuseni 2002 - 14ti denní vejlet do rumunského pohoříčka Apuseni.