Lezba v Juře, Jura v lezbě

(surreální zmatenost pro dorost, psáno z pohledu pátého imaginárního účastníka zájezdu)

Článek: Lezba v Juře, Jura v lezbě

Začátek lezbosezony se vydařil a tak jsem si řekl, že zas uvařím něco z vody. Nuže něco o Juře. Něco text. Skvadra, o které budu psát, sestávala ze čtyř mongoloidů: Schreckliche Barbora (Strašná Barbora), Robil Korab (Libor), Prdící Býk (Trenér) a Dobytek Přemysl (Přemysl). Kohorta individuí, která si vzájemně nemají co říci a jen divně po sobě pokukují, měla jedno společné: vášeň pro skálu.

Stručná data

kdy: 4. 4. - 7. 4. 2017
kde: Frankenjura
Kdo: Schreckliche Barbora, Robil Korab, Přemysl Dobytek, Trenér

O autorovi:

"Jsem tvůrce tohoto webu, vandrák, skalkař, pankáč, frontman kapely TZ!, příležitostný fotograf, ajťák, učitel, příznivec severské přírody a milovník ptactva."

-- Přemek

Podivně zvolený termín výletu - od úterý do pátku - zaručoval, že se k nim nikdo normální nepřidá. Sbalili si lasa, cingrlátka, kanistr vody, naložili vše do Robilovo tranzitu a čekali na Strašnou Barboru na benzince na kraji Prahy. Ta si ale zapomněla umýt nohy a tak ji nepustili v Zadní Třebani do vlaku, tudíž nedorazila. To však tři muže nezastavilo - nabrali Barboru až tam, kde je to vhodné, kde se lidé berou - v Berouně.

Zde jen podotknu, že Býk se Strašnou se znají z horolezeckého oddílu Třebaňská záda (který jako jediní členové tvoří) a náhodou dokonce bydlí pod jednou střechou - starajíc se o opuštěná koťata. Dobytek s Robilem se znají z hospody, kde první často vystupoval v roli štamgasta, zatímco druhý na opačné straně hřiště - bráníc domácí metu za pípou. Vše bylo zamotáno ještě tím, že Prdící Býk s Dobytkem spolu sedávali v lavici v prvním ročníku střední školy pro choré IT mozky, bavíc se o skutečné hodnotě desetníkové mince. Přes všechny tyto sociální komplikace se dvojky utvořily následovně: HO Třebaňská záda byl rozdělen a tak Schreckliche Barbora lezla s Robilem a Dobytek s Býkem. Doufám, že je to jasné.

Cestou v autě se moc nemluvilo, účastníci výletu ani nevěděli, kam přesně jedou. Naštěstí měl Robil Korab nastavený cíl cesty v gps navigaci na jakýsi německý dorf a tak se alespoň paní z reproduktoru občas snažila popohnat konverzaci důmyslným "Za dvě-stě metrů odbočte vpravo" a podobně. Dobytek do sebe vyklopil první dvoulitrovku Zlatopramenu a začal s ní konverzovat (s paní z navigace). Ostatní se tvářili jakoby nic.

Asi za čtyři hodiny dospěli naši hrdinové k přístřešku, kde měli strávit první noc. Varovná cedule se zákazem rozdělávání ohně přímo naléhala na jejich smysly, leč marně. A tak byly zavčas rožnuty čtyři plynové vařiče a vařba započata. Každý vytáhl něco masitého, jen Strašná Barbora nic a cudně se u toho červenala. Vegetariánka.

Hajany nastaly brzo, ačkoliv rozrušeni očekáváním, nemohli naši hrdinové spát. Snad jen Prdící Býk usnul hned, zvuky tomu nasvědčovaly...

Ráno se ohlásilo zpěvem rozličného ptactva a první paprsky slunce odhalili frankenjurské, árijsky bílé skalstvo, ve své nahotě. Bylo třeba si naň sáhnout...

Kolem dvanácté útočí naše skupinka na oblast Röthelfels. Trenér z HO Třebaňská záda nastupuje do rozlezové pětplusky, leze, cvaká první borhák, nervózně přešlapuje v traverzu a pak... pak si... SEDÁ!!! Prý: "dober!" Cože? Takové sprosté slovo z jeho úst Dobytek neslyšel od první třídy, byl u vytržení! Trenér Prdící Býk, učitel generací skalkařů, pískař, instruktor instruktorů... a sedí v pět plusce? Už už to vypadalo, že byl Býk zkrocen Jurou, ale nakonec vyšlo najevo, že v průvodci je tato cesta trestuhodně špatně označena: ve skutečnosti se jednalo o obtížnost klasifikace 7 UIAA. Trenérova čest byla zachráněna, cesta vylezena a všichni jsme si oddechli. Peklo nezmrzlo.

Celkově naše čtyřčlenná parta ten den pokosila na Röthelfelsu asi 10 cest. Od pětek po sedm plusky. Přemyslovi se líbila lehká 7- Röthelfieber či, též lehčí 6+ Knorpel. Ostatní se o svých favoritech nezmínili, takže nelze soudit. Každopádně lezba byla započata.

Večer čtyři stateční opět osqattovali přístřech, který jim tam bohatý německý lid - v čele s mámou Merkelovou - postavil. Po prostudování průvodčíků padla volba na starý známý Roter Fels - až 37mi metrové bigwally přímo u silnice. V roce 2012 tu naši hrdinové prostupovali několika liniemi, takže věděli, do čeho jdou. Levý sektor byl zavřen kvůli hnízdění německých fóglů, což nepotěšilo Schreckliche Barboru, která si brousila zuby na linie Optimist (7+) a Pessimist (8-).

I tak ale bylo co lézt. Po úvodních rozlezích v nádherné Dolomitweg (6) a ještě hezčí Schaumschläger (7-, zde zakusila Barbora líbivý šestimetrový polet a vyděsila tak nejen sebe, ale hlavně Přemysla Dobytka, který lezl hned vedle, a pak také Robila, který ji jistil) se skupina přesunula k těžším cestám Für Konny (7) a Kilomanie (7+). Z Für Konny byl Dobytek nadšen, tedy až do šestého jištění, kde vše ztěžklo a jeho plánovaný OS se proměnil ve skoro-mokrý AF (to když si tak tak stříknul do textilu při obtížném cvakání sedmé pressky).

Každopádně to byl zážitek a o to jde, že. Robil Korab to po Přemyslovi přeběhl jakoby nic - s prstem v dírce.

V pauzách mezi lezením si vařili Robil s Barborou kávu v presovači. Tento fakt byl Prdícímu Trenérovi záminkou k přemítání o fyzikálním základu principu vaření presa. Dozvěděli jsme se tak například, že při vaření presa jde hlavně o tlak! Překvapením mi na čele vystoupil otlak.

Večer chtěl Přemysl slavit. Barbora však slavit nechtěla, protože neměla náladu, protože nevylezla co chtěla. Býk s Robilem Korabem tak nějak abstinovali a tudíž byl Dobytek ve svém záměru osamocen - oslava byla celá dosti rozpačitá.

Aby pozvedl náladu, pustil z mobilu alespoň hlasy všemožného ptactva, doufajíce, že taková produkce musí dozajista rozveselit každého. Ostatní šli spát a Přemysl s hlasy ptáků osiřel - tak jako už tolikrát. Život se s nikým nepáře a každý nemůže být Němec, i když by chtěl.

Na poslední den lezby vybral Trenér Býků kvačí sektor Hohe Reute. Chtěl totiž vylézt sedmimetrovou Hüttenweg (8-) a zapsat se tak zlatým písmem do historie přelezů trapně krátkých cest. To se mu nakonec také podařilo. Hohe Reute je líbezný sektor a všichni si kratší cesty (15-20m) užili. Milovník ptactva zároveň zahlédl ve svém ptákohledu pěnici černohlavou, což ho velmi excitovalo. Zatímco šmíroval fógly, ostatní se vyžívali v cestičce Rechter Laufer Weg (7+) spekulujíc o velikostech prstů oproti velikostem dírek ve skále.

Zároveň se na scéně objevila sličná árijská lezkyně s bratrem. Jakmile tuto dvojici Přemysl spatřil, rozvinul svůj cit pro německý jazyk a začal se plynnou špráche omlouvat za to, že si před tím hlasitě krknul a že za to nemůže. Lezkyně tuto skutečnost velmi ocenila, její bratr bohužel ne a místo respektu k Dobytčí snaze ji políbil.

Tímto nebratrským polibkem byl symbolicky zakončen pobyt u našich nejlepších sousedů. Návrat do Čech se nesl v uvolněné atmosféře vylezených utahánků. Robil řídil, Dobytek pil a HO Třebaňská záda pospával. Na hranicích se polojasné počasí proměnilo na deštivé peklo a my jsme zvili, že jsme doma.

  Odběr novinek

  Pokud chctete být informováni o nově publikovaných článcích, zadejte níže svůj e-mail. Jakmile zde něco přibude, dostanete upozornění.

  Jednacesta.cz podporuje:

  respekt.cz hatefree.cz Létáte-li letadlem, zaplaťte za návrat CO2 zpět do půdy

  Weblog

  [14. 6. 2024]

  Přidán Teplá arktida!.


  [4. 11. 2022]

  Přidán článek z dalšího zimního vandrování v Laponsku.


  [13. 4. 2021]

  Zločin v Ralsku


  [3. 9. 2020]

  Seskupil jsem fotky ze tří vandrů a dal je pod jeden stručný článek i s odkazy na fotogalerie.


  [3. 6. 2020]

  Svět se točí rychleji než stačím opečovávat svůj web, takže mám opět zpoždění! Přidal jsem zatím reportík z podzimních Alpiček s dívkou (vážné povídání) a odkaz na Kennedyho křenící Žert ze zimních Jeseníků (vtipné povídání); Brzy budou následovat další!


  [26. 12. 2019]

  Po delší době jsem přidal povídání z letních Mořských Alp: Mořské Alpy 2019, aneb možná poslední dobrodružství OČULovo a v nejbližších týdnech přidám pár dalších restů z roku 2019.


  [28. 4. 2019]

  Aktualizoval jsem sekci Fotky z vandrů - přidány čtyři kousky z let 2017 a 2018


  [27. 4. 2019]

  Mám tu report z letošního zimního výletu do Arktidy Inari 2019: Mrazové lázně


  [3. 12. 2018]

  Konečně jsem uveřejnil článek z podzimu: Napříč skotskou vysočinou, aneb voda je život, ale někdy taky smrt


  [23. 9. 2018]

  Letní výšlap na Grosses Wiesbachhorn (3.564m) - Stručný report z letního výšlapu v Alpách


  [25. 5. 2018]

  Inari 2018: Alone in the Cold, aneb Sám(a) v ledu - Konečně jsem se dokopal a dopsal zimní Finsko...


  [7. 11. 2017]

  Přidal jsem pár fotek z podzimního maškarního na Brdech.


  [3. 8. 2017]

  Íránské chození do kopce: letní výstup na mount Damávand (5.671 m n. m.) - Přidal jsem report z chození do kopce v Íránu.


  [1. 8. 2017]

  Krátký report z Kampermaueru


  [13. 4. 2017]

  Lezba v Juře, Jura v lezbě - surreální zmatenost pro dorost, psáno z pohledu pátého imaginárního účastníka zájezdu.


  [30. 30. 2017]

  Přijeli jsme ze severu, tuna je líčení: Finský Lemmenjoki v zimě: divočina i wellness na 68. rovnoběžce.


  [23. 1. 2017]

  Je zima, čas vandrů. Kennedy mi poslal report z našeho společného výletu do Krušných hor: První zimní alkovandr aneb Kennedyho krušné odpanění sněžnic a 14 dní na to sepsal Z Lípy do Lípy "na srabáka".


  [15. 10. 2016]

  Doplnil jsem povídání z Islandu: Překročení Islandu 2016: 400km pěšky Mordorem.


  [24. 3. 2016]

  Přidal jsem článek a fotky z putování zamrzlou finskou tajgou: Přes zamrzlé Laponsko: sobí stopou .


  [2. 12. 2015]

  Přidáno pár fotek z Brd: Brdy - holení chlupů.


  [13. 11. 2015]

  Po dlouhé odmlce jsem přidal povídání z 35 dní trvajícího dvoumužného vandru po severním Finsku a Norsku: Finsko/Norsko 2015: Zkrocená tajga neboli dva muži ve srubu Další články budou následovat.


  [28. 1. 2015]

  Přidal jsem report ze zimního přechodu Hardangerviddy: Zmrzlým perem: Zimní přechod náhorní plošiny Hardangervidda.


  [7. 11. 2014]

  Přidal jsem fotky z vandru podzimní Malou fatrou.


  [20. 10. 2014]

  Konečně jsem zkompletoval fotky a líčení z Grónska: Grónsko 2014: Výprava k jezeru Tasersiaq aneb 25 dní v pustině.


  [27. 8. 2014]

  Jsme zpět v ČR, výprava do Grónska byla úspěšná, fotky a líčení dáváme dohromady, více informací je zatím zde: http://gronsko2014.jednacesta.cz.


  [6. 7. 2014]

  Přidal jsem fotky a report z výšlapu na Piz Bernina (4,049 m) - českým stylem na alpský vrchol .


  [18. 6. 2014]

  Přidal jsem fotky z vandru Šumavou.


  [15. 5. 2014]

  Přidal jsem fotky z přechodu Jizerek a Krkonoš.


  [4. 2. 2014]

  Přidal jsem fotky ze zimního vandru přes vojenský výcvikový prostor Jince (Brdy).


  [24. 1. 2014]

  Ve fotogalerii z vandrů přibylo pár věcí: Javorníky - leden 2014 a Brdy - Leden 2014 - Bleskovka.


  [11. 12. 2013]

  Přidal jsem fotky a report z odpočinkového zimního vandru přes Jizerky.


  [17. 10. 2013]

  Konečně jsem zkompletoval líčení a fotky z Urho Kekkonen 2013 - vandr podzimní finskou tajgou. Byl to nejhezčí vandr mého života:)


  [21. 4. 2013]

  Soarss mi dodala report z jejich cyklovejletu po španělským ostrově Menorca: Menorcou na kolech Je tam i pár fotek, tak to omrkněte.


  [21. 3. 2013]

  Odemykám report ze zimního přechodu Slavkovského lesa: Zimní přechod Slavkovského lesa - příběh tří kamarádů: Vysoký, Hubený a Studený a zároveň přidávám spřízněnou fotogalerii.


  [6. 3. 2013]

  Dopsal jsem líčení z vandru hlubokou stopou: Zimní vandr přes Lužické hory - hlubokou stopou.


  [29. 11. 2012]

  Přidal jsem pár fotek z vandru po Rychlebskejch horách a Polsku: Rychlebské hory a Polsko.


  [24. 10. 2012]

  Přidal jsem pár fotek z Maroka: Maroko 2012 - Na turistu.


  [19. 8. 2012]

  Přidal jsem pár fotek do fotogalerie Alpy - Pitztal 2012.


  [2. 8. 2012]

  Dopsal jsem stručný report o Lezeckém zájezdu do Frankenjury.


  [17. 7. 2012]

  Přidal jsem článek o tom Jak jsem Barbuchu vyvezl na Súlov a zároveň zejtra razíme do Jury drtit v dešti 5tky!! Jo a beru foťák, takže něco přibude...


  [23. 4. 2012]

  Přidal jsem článek o Lezecké výpravě do jižní Francie a zároveň pár fotek z téže akce.


  [14. 3. 2012]

  Přidal jsem Joskův deník z výstupu na Mera Peak v Himalájích roku 2009.


  [4. 3. 2012]

  Přidal jsem pár fotek ze zasněžených Krkonoš


  [13. 2. 2012]

  Špicberky 2008 - výprava do arktické pustiny, aneb 14 dní divočinou s hladem v zádech - po čtyřech letech jsem přidal líčení z cesty po Špicberkách z roku 2008.


  [1. 2. 2012]

  Deník z výpravy do rumunského pohoří Apuseni roku 2003 - přidán prastarý deník z putování Rumunskem.


  [29. 1. 2012]

  Zimní bivak v Jizerkách - zahrabat se do sněhu


  [30. 10. 2011]

  Vandr Střela 2011 (Silver River) - další návštěva divoké řeky Střely.


  [28. 10. 2011]

  Klimakterium 2011 - 4denní pochod přes slovenské pohoří Vihorlat.


  [30. 9. 2011]

  Maroko 2011 - 14ti denní lezecko-poznávací vejlet do Maroka.


  [21. 8. 2011]

  Kungsleden - 450km napříč Laponskem daleko za polární kruh.


  [17. 2. 2011]

  Krušnohora 2011 - Krušnohorské mlžné trápení bylo pouze pro silné povahy s kladným vztahem ke slivovici...


  [29. 1. 2011]

  Vandr Brdy - leden 2011 - zimní víkendovej vandr z hospody U Paviána na kemp Swamp.


  [24. 10. 2010]

  Jizerky na podzim 2010 - Fotky z víkendový štreky Hospoda u Kozy - Hejnice.


  [19. 7. 2010]

  Alpy 2010 - Silvretta - 15 fotek z Alp.


  [8. 7. 2010]

  Nízké Tatry 2010 - Pár fotek z Nízkých Tater - přechod hlavního hřebene.


  [17. 1. 2010]

  Zimní přechod části Beskyd - 8 neohrožených polárníků vedených velkým Rykatánem... nezapadli!.


  [17. 12. 2009]

  England 2009 - Fotky z anglie - kvůli práci nebylo moc času na focení, tak jenom pár obrázků z národního parku Dartmoor a z Plymouthu (město za hranicí)...


  [18. 7. 2009]

  Alpy 2009 - Bernina gruppe - Pár dní v Alpách na hracicích Itálie a Švýcarska, bylo zrovna pěkný počasí na vylezení několika kopců...


  [23. 12. 2008]

  Zima na Islandu - Po 10ti denním putování Islandem jsme zjistili, že v zimě je tu opravdu zima a vítr opravdu fouká... Za to tu nepotkáte turistu - možná proto, že slunce vychází na 4-5 hodin děnně (přičemž je stejně většinou zataženo)...


  [4. 8. 2008]

  Svalbard 2008 - Heroický přechod části Špicberk v 5ti lidech plný potu, krve, deště a ledového větru... no vlastně až na odsunutí odletu o den to bylo bez zádrhelů..


  [28. 6. 2008]

  Roháče 2008 - jeden z tréningových treků přípravy na Špicberky..


  [31. 5. 2008]

  Krkonoše 2008 - 2 denní vejlet do Krkonoš.


  [1. 5. 2008]

  Střela 2008 (Silver River) - víkendový vandr kol divoké řeky Střely.


  [12. 2. 2008]

  Zimní vandr po Jeseníkách - Právě jsem se vrátil z Hradu.. eee, z vlaku, no prostě zimní přechod Jeseník úspěšně zakončen...


  [2. 11. 2007]

  Vandr T. O. Divizna 2007 - Jeden ze skvělejch vandrů na Divizně.


  [27. 7. 2007]

  Alpy 2007 - výstup na Grossvenediger (3666 m.n.m)


  [2. 8. 2007]

  Alpy 2007 - Ortler - Par vejletu do alp a tudiz neco kycovitych fotek zde...


  [12. 7. 2006]

  Skotsko - Paradni zem, supr dest, supr priroda, supr lidi a paradni pivo...


  [11. 2. 2006]

  Sherpalimit 2006 - První a zatím zároveň poslední ročník extrémního treku Sherpalimit.


  12. 6. 2005

  Vandr Beskydy - léto 2005 - Z Rožnova pod Radhoštěm po Česko-Slovenskejch hranicích na Lysou horu...


  22. 1. 2005

  Zimní vandr přes Labské pískovce - lednový pochod z Děčína do Jetřichovic a Chřibský.


  13. 11. 2004

  Děčínský sněžník 2004 - Zimní vandr - z Děčína přes Ostrov na Děčínský Sněžník.


  27. 9. 2004

  Rumunsko - Retezat - dneska sem se vratil z Rumunska z Retezatu, takze pridano par fotek...


  15. 8. 2003

  Roháče 2003 - s Pandou, Barbuchou a Joskou v Západních Tatrách.


  24. 7. 2003

  Rumunsko 2003 - další trek po Rumunsku.


  23. 8. 2002

  Rumunsko - Apuseni 2002 - 14ti denní vejlet do rumunského pohoříčka Apuseni.